BEZPIECZEŃSTWO

ANTYKONCEPCJA
SYSTEM DOMACICZNY


System wewnątrzmaciczny przeznaczony jest do zapobiegania ciąży, czyli antykoncepcji. Po umieszczeniu w macicy stale uwalnia niewielkie ilości hormonu zwanego lewonorgestrelem. Korpus systemu jest w kształcie litery „T”. Do pętli na wolnym końcu korpusu zamocowane są nitki, które służą do usunięcia systemu.

Pacjentki często nie zdają sobie sprawy z tego, jak w rzeczywistości wygląda system wewnątrzmaciczny. Niejedna pacjentka będzie zaskoczona wymiarami
i elastycznością oferowanych przez gabinet ProFemina systemów.

Działanie systemu domacicznego polega na zagęszczeniu śluzu w szyjce macicy, który hamuje przestostanie się plemników przez kanał szyjki. Zapobiega
to kontaktowi plemnika z komórką jajową i tym samym nie dopuszcza do zapłodnienia. System domaciczny powoduje również zmniejszenie comiesięcznego przysrostu grubości wyściółki macicy oraz hamuje ruchliwość i czynność plemników. Ponieważ działanie systemu ma głównie charakter miejscowy, podczas stosowania występuje owulacja.

Działanie antykoncepcyjne jest natychmiastowe. Założenie systemu po porodzie może nastąpić dopiero po całkowitej inwolucji macicy, jednak nie wcześniej
niż 6 tygodni po porodzie.

Działanie systemu jest w pełni odwracalne. Oznacza to, że po usunięciu systemu domacicznego powraca naturalny poziom płodności. System można usunąć
w dowolnym czasie. Oznacza to, że w przypadku planowania ciąży można usunąć system podczas jednej, krótkiej wizyty. Po usunięciu systemu można natychmiast staraćsię o zajście w ciążę.

Systemy domaciczne zaleca się wymieniać co 5 lat.



BEZPIECZEŃSTWO

ANTYKONCEPCJA
IMPLANT PODSKÓRNY


Implanon NXT stosuje się jako środek antykoncepcyjny – w celu zapobiegania ciąży. Wyróżnia się bardzo wysokim stopniem skuteczności i brakiem działań niepożądanych charakterystycznych dla środków zawierających estrogeny. Co więcej, Implanton NXT uwalnia kobietę od konieczności pamiętania o codziennym zażywaniu pigułki. Implanon NXT zapewnia ochronę przed nieplanowaną ciążą nawet przez trzy lata.

Implanon NXT to antykoncepcyjny implant umieszczony w jednorazowym aplikatorze, który umożliwia jego wszczepienie pod skórę ramienia. Implant podskórny jest małym, miękkim, giętkim, plastikowym pręcikiem o długości 4 cm i średnicy 2 mm, który zawiera 68 miligramów substancji czynnej z grupy progestagenów. Implanon NXT zawiera 68 mg etonogestrelu (3-ketodezogestrelu).

Etonogestrel jest syntetycznym hormonem żeńskim podobnym do progesteronu. Niewielka ilość etonogestrelu jest stale uwalniana do krwiobiegu. Początkowo hormon uwalniany z prędkością 67 µg na dobę, po upływie roku z prędkością 40-50 µg na dobę, a po dwóch latach – 30 µg na dobę.

Implanon NXT jest wszczepiany chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Do wszczepienia używany jest specjalny aplikator, który wprowadza się pod skórę na wewnętrznej części ramienia, w odległości 10 cm od łokcia. Aplikator umożliwia lekarzowi umieszczenie implantu podskórnego bezpośrednio pod skórą ramienia. Po umieszczeniu implantu aplikator jest usuwany.



Masz pytania lub chcesz umówić wizytę?