KTG czyli kardiotokografia jest to badanie polegające na rejestracji czynności serca płodu, jak również i czynności skurczowej macicy. Pierwsze określane jest mianem kardiografii, drugie tokografii. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma konieczności wykonywania tego badania w pierwszym trymestrze.
Jest ono robione zazwyczaj po 25 tygodniu ciąży, jak również i podczas porodu. Co jednak w sytuacji, gdy ciąża nie przebiega książkowo i pojawiają się niepokojące sygnały, szczególnie ze strony serca? W takich przypadkach konieczne jest wykonywanie KTG pracy serca płodu także i na wcześniejszych etapach.
Dotyczy to przede wszystkim takich sytuacji, jak:
KTG pozwala sprawdzać częstotliwość uderzeń serca płodu. Stanowi to bardzo ważny aspekt, zarówno w czasie trwania ciąży, jak również i podczas samego porodu, gdzie dziecko musi przejść przez kanał rodny, by wyjść na świat. Taka ,,przeprawa” stanowi dla niego nie lada wyzwanie i duże obciążenie. Niskie KTG może oznaczać niedotlenienie, wysokie KTG zakażenie.
Wyróżnia się dwa sposoby na wykonanie tego badania dla kobiet w ciąży. I tak jest to:
Ta metoda stosowana jest u kobiet w ciąży najczęściej. Na brzuch przyszłej mamy zakłada się pas posiadający odpowiednie czujniki. Jeden czujnik bada pracę serca, drugi z kolei czas i siłę skurczów macicy. W trakcie badania kobieta musi leżeć na lewym boku. Aparat KTG dokonuje rejestracji i to z jego pomocą otrzymuje się wynik KTG, który pozwala lekarzowi odczytać wartości pomiarów.
Takie KTG wykonywane jest tylko w sytuacjach, gdy zagrożone jest życie dziecka. W tym przypadku przez szyjkę macicy wprowadza się specjalną elektrodę.
Musi ona znaleźć się obok główki dziecka. Jest to możliwe tylko w sytuacjach, gdy rozwarcie ma minimum 2 centymetry i doszło do pęknięcia błon płodowych.
Ten rodzaj badania jest inwazyjny i może spowodować rozwój infekcji.
Nie ma żadnych zaleceń, by przygotować się specjalnie do badania KTG. W wyznaczonym przez lekarza terminie lub w trakcie porodu, zakłada się kobiecie specjalny pas z elektrodami. Następnie do brzucha mocuje się głowicę kardiograficzną, jak również i tokograficzną. Istotne jest to, aby znaleźć jak najbardziej dogodne miejsce, w którym to bicie serca, jak również i skurcze macicy będą najlepiej rejestrowane. Dzięki podłączeniu obydwu głowic do aparatu KTG, wynik widoczny jest praktycznie od razu. Przedstawia on wykresy kardiograficzne i tokograficzne. Czas trwania takiego badania wynosi około 20 – 30 minut. Jeśli wynik wzbudza niepokój, możliwy jest dłuższy pomiar. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonywanie KTG płodu przez cały okres porodu.