Krztusiec jest bardzo groźną chorobą zakaźną, która wywołuje silny kaszel utrudniający oddychanie. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci
w pierwszych miesiącach życia. Dziecko chore na krztusiec może sinieć z powodu braku powietrza, wymiotować po dłuższym napadzie kaszlu, a nawet doznać zapalenia płuc, trwałego uszkodzenia mózgu czy śmierci.
Aby chronić swoje dziecko przed tak groźnymi chorobami, zaleca się przyjmowanie odpowiednich szczepionek skojarzonych (z acellularnym komponentem krztuścowym). Jest to szczepionka, która zabezpiecza przed kilkoma chorobami np. błonicą, tężcem i krztuścem przy jednym podaniu.
Kobiety będące w ciąży powinny szczepić się dawką przypominającą przeciwko chorobom zakaźnym, pomimo przyjęcia wcześniejszych szczepionek tego typu. Najbardziej odpowiednim terminem szczepień jest okres podczas 2 lub 3 trymestru. Matka przekazuje swojemu dziecku przeciwciała dzięki transferowi przeciwciał przez łożysko, dzięki czemu jest ono chronione w swoich pierwszych miesiącach życia.
Szczepionka skojarzona nie jest żywą szczepionką, więc nie może powodować choroby u matki i dziecka. Można ją również łączyć z innymi szczepionkami
np. przeciwko grypie.